Wydrukuj tę stronę

Historia RG

Rocznik Grudziądzki jest interdyscyplinarnym czasopismem naukowym posiadającym długoletnią tradycję. Od 1960 r. jego twórcy starają się, aby każdy kolejny tom rocznika przybliżał czytelnikom historię Grudziądza i ziemi chełmińskiej. Ponadto niejednokrotnie na jego łamach publikowano biografie osób związanych z miastem i niezaprzeczalnie tworzących grudziądzką i regionalną elitę intelektualną.

Powołanie do życia w r. 1960 interdyscyplinarnego czasopisma regionalnego – „Rocznika Grudziądzkiego” było niewątpliwie przełomem w badaniach nad dziejami Grudziądza. Początkowo była to inicjatywa środowiska Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Grudziądzu powstałego w 1956 r., która uzyskała wsparcie prof. dr hab. M. Biskupa z Pracowni Historii Pomorza Wschodniego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Toruniu. Z czasem przeważająca część prac redakcyjnych zaczęła się przenosić do Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, a Oddział Grudziądzki PTH brał coraz mniejszy udział w redagowaniu periodyku. Od początku XXI w. coraz bardziej zaznaczała się współpraca Muzeum w Grudziądzu z Instytutem Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Obie te instytucje wzięły na swoje barki zarówno kwestie finansowania czasopisma, a przede wszystkim jego redagowania już jako periodyku ukazującego, zgodnie z nazwą, co roku. Czasopismo podlega ewaluacji dokonywanej przez zespół Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i jest obecne w bazach Polon-index, CEJSH, Index Copernicus i Scopus.

Czasopismo ma dużą wartość naukową, przede wszystkim ze względu na dobór tekstów z zakresu archeologii, historii, dziejów sztuki i architektury oraz ich autorów. Główny wpływ na charakter Rocznika Grudziądzkiego mieli i wciąż mają jego kolejni wysokiej klasy redaktorzy, którzy nadają mu właściwą formę.

Oto wykaz redaktorów naczelnych czasopisma:

Tom 1 (1960 r.) Marian Biskup Stanisław Myśliborski-Wołowski

Tom 2 (1961 r.) Marian Biskup – Redaktor Naukowy Adam Wolnikowski – Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego

Tom 3 (1963 r.) Andrzej Tomczak Adam Wolnikowski

Tom 4 (1965 r.) Marian Biskup Adam Wolnikowski

Tom 5-6 (1970 r.) Marian Biskup Adam Wolnikowski

Tom 7 (1977 r.) Kazimierz Wajda Adam Wolnikowski

Tom 8 (1983 r.) Kazimierz Wajda – Redaktor Stanisław Reszkowski – Przewodniczący Komitetu

Redakcyjnego Tom 9 (1985 r.) Jerzy Danielewicz – Redaktor Naczelny Stanisław Reszkowski – Zastępca Redaktora

Tom 10 (1992 r.) Jerzy Danielewicz

Tom 11 (1994 r.) Jan Pakulski